فوتبالیست ها

فوتبال - کارتون

ديگر كاراكتر داستان كه با سوباسا دوست مي شود دختري به اسم سانايي است كه بسيار به فوتبال علاقه دارد و شديدا به تشويق تيمي مي پردازد كه سوباسا در آن بازي مي كند.ديگر پسري كه سوباسا با او آشنا مي شود پسري به نام گنزو واكاباياشي است. (شايد اسامي كه در اينجا گفته مي شود با آنچه كه در ترجمه فارسي كارتون فوتباليست ها كه از تلوزيون بارها پخش شده و در حال پخش است. يكسان نباشد. دليل اين مسئله ترجمه اشتباهي صدا و سيما مي باشد ما در اينجا صحيح ترين تلفظ اسامي را به شما ارائه مي كنيم. به طور مثال شخصيتي كه به او كاكرو يوگا اطلاق مي شود. در واقع كوجيرو هيوگا مي باشد. نه كاكرو يوگا) گنزو پسري با استعداد است كه به زودي تبديل به بهترين و بزرگترين دروازبان ژاپن تبديل مي شود. مهارت او در دفع توپ هايي كه از خارج محوطه جريمه شليك مي شود بي نظير و خيره كننده است. اما روبرتو هونگو عمو خوانده سوباسا است او در همان ابتداي داستان از همان موقعي كه سوباسا به همراه مادرش به نانكاتسو سفر مي كنند وارد داستان مي شود و با آنها زندگي مي كند. روبرتو بازيكن سابق تيم ملي برزيل بود و در سفر هايي كه پدر سوباسا داشته با او آشنا شده.


روبرتو با مشاهده علاقه سوباسا به فوتبال سعي در انتقال دانش خود از فوتبال به سوباسا دارد. سوباسا بعد از پيوستن به تيم شهرش يعني نانكاتسو در طول مسابقات مختلف تيمش را بارها به مقام قهرماني مي رسانند در اولين دوره حضور او در مسابقات ليگ نو نهالان ژاپن او به همراه واكاباياشي و تارو ميساكي كه يك بازيكن فوتبال بسيار با استعداد است و تبديل به صميمي ترين دوست سوباسا مي شود اتحاد طلايي مي سازد تارو ميساكي پسري است كه به خاطر شغل پدرش مجبور به مسافرت از جايي به جاي ديگر است. در همان سال اول سوباسا با رقبايي دست و پنجه نرم مي كند كه بسيار با استعداد هستند. جون ميسوگي , هيكارو ماتسوياما و بازيكن خشن ولي با احساس و خوش قلبي به نام كوجيرو هيوگا كساني هستند كه سوباسا با آنها ملاقات ميكند. جون ميسوگي كه در تيم دوم پايتخت يعني موساشي بازي مي كند به دليل ناراحتي قلبي قادر به بازي كامل يك مسابقه نيست و مربي به او اجازه بازي در 30 دقيقه نيمه دوم بازي مي دهد. ماتسوياما پسريست منطقي و با اخلاق كه بازي او بسيار زيبا و جدي است و قدرت استقامت بالا و قدرت رهبري بالايي دارد او فوتبال خود را به تارو ميساكي مديون مي داند چرا كه در كودكي زماني كه تارو ميساكي همراه پدرش در هوكايدو محل زندگي هيكارو ماتسوياما به سر مي برد. تارو و هيكارو همديگر را ملاقات كردند و تارو كه بسيار با استعداد بود نكات ابتدايي فوتبال را به ماتسوياما و دوستانش آموزش داد. حالا ماتسوياما به همراه تيمش فورانو كه تيم منتخب منطقه هوكايدو است در مسابقات ليگ ژاپن شركت مي كند. ولي با شكست از تيم ميوا (كه كوجيرو هيوگا را در اختيار دارد) در مرحله نيمه نهايي از حضور در فينال و مسابقه با تيم نانكاتسو سوباسا باز مي ماند.


سوباسا در فينال با كوجيرو هيوگا مواجه مي شود. و موفق به شكست تيم ميوا مي شود. در اين مسابقه براي اولين بار به صورت تصادفي سوباسا و تارو ميساكي موفق به زدن ضربه دو قلو مي شوند. و اتحاد طلايي آنها به اوج خود مي رسد. پس از آن سوباسا چندين دوره در مسابقات بين مدرسه اي و ليگ ژاپن شركت و به مقام قهرماني مي رسد. و پس از تساوي در فينال آخرين دوره حضورش در رقابت هاي داخلي ژاپن در مقابل تيم قدرتمند توهو كه از وجود كوجيرو هيوگا بهره مي برد به برزيل سفر مي كند.


معرفي كاراكتر هاي انيميشن مانگاي اول
مانگاي اول مجموعه كاپيتان سوباسا همانطور كه گفته شد. از سال 1981 تا 1986 عرضه شد و يك سريال انيميشني تلويزيوني بر اساس آن ساخته شد كه بين سال هاي 1983 الي 1986 پخش شد. و چكيده اي از اين سريال تلوزيوني را مطالعه كرديد. در اين سريال كاراكتر هاي مختلفي هستند كه به معرفي هر يك مي پردازيم.


سوباسا با تيم برانكوز موفق به كسب عنوان قهرماني در مسابقات دسته اول برزيل مي شود جايي كه با كمك هم تيمي و هم اتاقيش په په كه يك بازي ساز ماهر بود توانست در فينال مقابل تيم دومينيگوز (همان فلامينگو برزيل) كه به رهبري يكي از بزرگترين فوتباليست هاي كشور برزيل يعني كارلوس سانتانا به فينال رسيده بود پيروز شود.
پسر بچه دوستدار فوتبالي به نام شينگو آئويي كه اتفاقا سوباسا يك بار در مسابقات ملي با او روبرو شده بود. پس از مدتي ژاپن را به قصد ايتاليا ترك ميكند. جايي كه اميدوار است در يك تيم بزرگ ايتاليايي فوتبال بازي كند. اما در بدو ورودش با مردي شياد مواجه مي شود كه او را فريب مي دهد. مرد شياد به شينگو قول مي دهد تا كاري كند كه شينگو به يك تيم بزرگ ايتاليايي ملحق شود. در حاليكه پس از كلاهبرداري و گرفتن تمام دارايي شينگو پا به فرار مي گذارد و شينگو در كشور غريب در يك جاي مخروبه بي خانه و كاشانه مي شود.


شينگو در مي يابد كه به سختي فريب خورده اما او نا اميد نمي شود و تلاش مي كند كه بار ديگر به پول در آوردن مشغول شود. بدين سان به كارهاي متعددي همچون واكس زدن كفش مردم مشغول مي شود تا اينكه روزي با يكي از مربيان تيم اينتيانا (همان اينتر ميلان) مواجه مي شود و چون مربي از بازي او خوشش مي آيد از او دعوت مي كند تا به عنوان هافبك تهاجمي به عضويت اين تيم در آيد.
بازي هاي ملي شروع مي شود و تيم ملي ژاپن بدون بازيكنان اصلي همچون ميساكي , نيتا , هيوگا , جيتو , سودا (صدا سيماي ايران نام اين بازيكن را به اشتباه هاياتا ترجمه كرده), و برادران تاچيبانا پا به بازي هاي آسيايي مي گذارد كه حكم انتخابي جام جهاني را داشت و تيم قهرمان جواز حضور در جام جهاني رو دريافت مي كرد. ژاپن در بازي مقابل تايلند بعد از حضور سوباسا , واكاباياشي و شينگو موفق به پيروزي مي شود. اين بازي تا قبل از حضور واكاباياشي و شينگو در نيمه اول چهار به يك به نفع تيم تايلند خاتمه يافته بود.


تك گل سوباسا در مقابل 4 گلي كه موري ساكي دروازبان تيم ژاپن آنها را دريافت كرده بود. اما در نيمه دوم با اضافه شدن واكاباياشي و شينگو به تيم ژاپن موفق شد كه 4 گل وارد دروازه تايلند كرده و برنده آن بازي شود. در بازي هاي بعدي ژاپن موفق شد ازبكستان را 8 - 1 تيم ملي چين را 6 - 3 عربستان سعودي را 4 - 1 و در نيمه نهايي عراق را 3 بر صفر مغلوب كند و به فينال برسد. در بازي فينال ژاپن موفق شد تيم كره جنوبي را 2 بر صفر شكست داده و به جام جهاني اميدها صعود كند.
در جام جهاني ژاپن موفق شد تيم مكزيك را 2 بر يك اروگوئه را 6 بر 5 و ايتاليا را 4 بر صفر و سوئد و هلند را با نتايج مشابه يك به صفر شكست دهد و به فينال راه يابد. در فينال ژاپن توانست با هت تريك سوباسا بازي را سه بر دو برنده شود.

گل سوم سوباسا در وقت اضافه به ثمر رسيد و اين گل به عنوان گل طلايي حكم قهرماني ژاپن را داشت. ژاپن عليرغم حضور ناتورزا (آرتور آنتونيوس كويمبرا معروف به زيكو كه توانست گل دوم برزيل را بيرون از محوطه جريمه به ثمر برساند. او در جام جهاني بعد از كارلز هاينس اشنايدر و شو شونكو چيني سومين بازيكن شد كه توانست به واكاباياشي بيرون از محوطه جريمه گل بزند) در نيمه دوم كه مربي تيم برزيل از او به عنوان سلاح اسرار آميز ياد مي كرد توانست به مقام قهرماني اميد هاي جهان دست يابد. پس از قهرماني در جام جهاني اميد ها سوباسا رسما به باشگاه فوتبال كاتالونيا (همان اف.ث بارسلونا) ترانسفر شد. و همراه با دوست دوران كودكيش سانايي كه هم اكنون همسرش است به اسپانيا سفر كرد. 
 با زیرنویس فارسیاز زماني كه سوباسا از تيم برانكوز (سائوپائولو) به تيم فوتبال كاتالونيا (اف.ث بارسلونا) نقل مكان مي كند. تيم باشگاهي پيه مونته (يونتوس ايتاليا) كوجيروو هيوگا را به خدمت گرفت. سوباسا كه فقط فرصت بازي در تمرينات باشگاه تيم بارسلونا را دارد بسيار عالي در تمرينات ظاهر مي شود. و تمامي مهارت هاي فردي اش را به اجرا مي گذارد اما ادوارد (همان لوئيز ونگال) مربي هلندي تيم كاتالونيا سوباسا را در تيم B قرار مي دهد. تيمي كه در دسته دوم حضور دارد. دليل اين تصميم نا هماهنگي بازي سوباسا با ريوايول (همان ريوالدو) مي باشد. و آنها نمي توانند با هم به خوبي بازي كنند. در اين اثنا كوجيرو هيوگا در تيم پيه مونته اولين بازيش را با پيراهن اين تيم از ابتدا به ميدان مي رود. در اين بازي كوجيرو به دليل عدم تعادل فيزيكي و بدني در امر گلزني نا كام مي ماند. و در اواسط بازي كارلو مونتي مربي تيم ديويد تره ساگا (همان ديويد تره زگه) را به جاي او به ميدان مي فرستد. و او نيز موفق به زدن گل پيروزي بخش تيمش مي شود. و پيه مونته (يونتوس) اين مسابقه را يك بر صفر از پارما مي برد.


در آلمان گنزو واكاباياشي در بوندس ليگا بازي مي كند و دروازبان تيم گرون والد (هامبورگ اس وي) است. گرون والد در مقابل تيم روتبورگ (همان بايرن مونيخ) صف آرايي ميكند. در مقابل تيمي كه توسط پادشاه فوتبال آلمان و بهترين بازيكن اروپا يعني كارل هاينس اشنايدر رهبري مي شود. در اين بازي واكاباياشي چند واكنش زيبا در دفع توپ از خود نشان مي دهد كه همگان را در ورزشگاه تحت تاثير قرار مي دهد. تا لحضات پاياني بازي 1 - 1 پيگيري مي شد كه گرون والد صاحب يك ضربه آزاد مستقيم مي شود كه بنا به دستور مربي كه قصد داشت پيروز اين ميدان شود. واكاباياشي دروازه را به قصد زدن اين ضربه آزاد ترك مي كند كه از بخت بد توپ توسط ديوار دفاعي برگشت داده شده و يك ضد حمله از سوي تيم روتبورگ صورت مي گيرد و آنها مشكلي براي باز كردن دروازه بدون دروازبان نداشتند. و بالاخره اين بازي حساس دو بر يك به نفع تيم روتبورگ خاتمه مي يابد.


در ادامه تيم كاتالونيا يك بازي حساس در مقابل سان خوزه (همان والنسيا) در چهار چوب مسابقات لاليگا برگزار مي كند. در اين بازي سوباسا نيمكت نشين است. ريوايول‌(ريوالدو) كاپيتان تيم است. بازي تا تا دقايق پاياني بازي 2 بر يك به نفع تيم سان خوزه پيگيري مي شود در حاليكه هر دو گل تيم سان خوزه را بازيكن تازه به خدمت گرفته شده اين تيم از تيم دومينيگز يعني كارلوس سانتانا به ثمر رسانده. سوباسا با تصميم مربي به زمين بازي مي رود و گل تساوي بخش را به ثمر مي رساند. و اين بازي با حساب دو بر دو خاتمه مي يابد.


در اين ميان دور دوم مسابقات جي ليگ در ژاپن نيز برگزار مي شود. كه تيم جوبيليو ايواتا كه از وجود بازيكنان مطرحي چون تارو ميساكي , گون ناكاياما , ايشيزاكي و هانجي اوراب بهره مي برد موفق به شكست دو بر يك تيم اوراواردز دياموند مي شود تيمي كه تاكشي ساوادا و ايگاوا عضو آن هستند. در ديدار ديگر تيم اف.ث توكيو به رهبري جون ميسوگي و تيم كونسادول ساپورو به رهبري هيكارو ماتسوياما به تسوي يك بر يك دست مي يابند.


اما در ايتاليا كوجيرو هيوگا پس از نا كامي در يوونتوس به تيم رجينا منتقل مي شود و آئويي شينگو نيز به دسته دومي آلبسه ترانسفر مي شود.
اما در لاليگا اسپانيا سوباسا در سه بازي كه براي تيم كاتالونيا B انجام مي دهد به ركورد 12 گل و 11 پاس گل در سه بازي دست مي يابد. در اين ميان ريوايول دچار مصدوميت شديدي مي شود و كاتالونيا نيز نتايج ضعيفي مي گيرد (يك امتياز از چهار بازي) اين امر موجب حضور سوباسا در تركيب اصلي تيم مي شود. و اين همزمان با بازي الكلاسيكو است و سوباسا اولين بازي رسمي خود را كه از ابتدا در تركيب تيم قرار مي گرفت در مقابل تيم رئال مادريد كه به تازگي ناتورزا (زيكو) ستاره برزيلي را به خدمت گرفته بود. قرار مي گيرد سوباسا در اين بازي پر هيجان كه با نتيجه 6 - 5 به نفع بارسلونا خاتمه مي يابد سه گل و سه پاس گل مي دهد.


اين انيميشن كلا با انيمشني كه در سال 1981 ساخته شده تفاوت ظاهري داره. يعني كاملا قيافه ها و زمينه بازي تغيير كرده. داستان اين سري از جايي شروع مي شه كه تسوباسا در حال بازي حساس بين برانكوز در مقابل دومينيگز هست. و در اثناي اون بازي به ياد خاطراتش مي افته خاطراتي كه توي انيميشن كاپيتان تسوباسا همگي اون رو به صورت كامل ديديم. در واقع تا قسمت ۳۵ اين سري همه اون قسمت هايي كه ايران توي صد و خورده اي قسمت نشون ميده رو خلاصه وار مي بينيم البته با كلي تغييرات در جريان با اينكه روند و قالب داستان همون هست ولي جزئيات اتفاقات همونه. توي اين انيميشن همه داستان رو ما ميتونيم مرور كنيم از ابتداي مانگا تا زماني كه تسوباسا به اسپانيا مي ره و براي بارسلونا بازي مي كنه. البته بايد اعتراف كنم كه به قيافه هاي قبلي بيشتر عادت كرديم و قيافه هاي جديد كمي غريبه به نظر ميان با اينكه كاملا شبيه هستند ولي خوب هر چي باشه انيمشني هست كه دوباره ساخته شده و طبيعتا قيافه ها يكسان نمي تونه باشه. سري Road to Dream فعلا آخرين مجموعه اي هست كه ميشه پيدا كرد توي ايران چون سري جديدي كه هم اكنون پخش ميشه از تلوزيون هاي جهاني سري هست كه تازه منتشر شده و پخش ميشه و بايد منتظر موند تا سري جديد هم منتشر بشه.


[ دوشنبه ششم خرداد 1392 ] [ 11:59 ] [ بهار ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،